14 lipiec 2020

Jak zabezpieczyc dom na wakacje

fot. KPP Jarocin
Do domów jednorodzinnych włamywacze dostają się najczęściej przez okna lub drzwi tarasowe. Są to z reguły najsłabiej zabezpieczone elementy w mieszkaniach. Okres wakacyjny to czas, gdy szczególnie powinniśmy zadbać o zabezpieczenie nieruchomości, by włamywacze nie dostali się do nich, gdy my będziemy wypoczywać.
REKLAMA

Łupem złodziei pada dosłownie wszystko: dokumenty, biżuteria, pieniądze i sprzęt RTV. Należy więc odpowiedni zadbać o to, by dobytek w naszym domu był bezpieczny. Zdarza się, że okazja sama zachęca złodzieja do włamania się do danego budynku. Niezamknięte drzwi, uchylone okna na parterze i w piwnicach to szczegóły, które każdy włamywacz skrzętnie wykorzysta. W przypadku okna z PCV wystarczy mała szczelina by sprawca włożył tam rękę i bez problemu otwarł je od wewnątrz. Także duże, przeszklone drzwi tarasowe niewyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, nie stanowią dla rabusia żadnej przeszkody. Włamywaczowi można utrudnić jego proceder. Należy jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jedną z nich jest posiadanie solidnych drzwi wyposażonych w antywłamaniowe zamki. Okratowanie drzwi i okien w piwnicach też z pewnością będzie dodatkowym zabezpieczeniem, trudnym do sforsowania. Z całą pewnością montaż systemu alarmowego jest także doskonałym zabezpieczeniem. Dodatkowym elementem, które może odstraszyć włamywacza oraz poinformować właściciela o tym, że na naszą posesję dostał się intruz, jest zamontowanie oświetlenia wyposażonego w czujniki ruchu.

Bardzo ważna jest także zwykła sąsiedzka życzliwość. Gdy wyjeżdżamy na dłużej, poprośmy sąsiada by zwrócił uwagę na osoby chodzące w pobliżu naszego domu, samochody zatrzymujące się na dłużej przy naszej posesji. W razie gdyby sytuacja wydała mu się podejrzana, niech zawiadomi o takim fakcie właściciela oraz policję.

Podstawową zasadą o której powinien pamiętać każdy z nas jest zamykanie drzwi wejściowych na klucz, za każdym razem gdy wychodzimy z domu. Nawet gdy jest to wyjście na 5 minut żeby wynieść śmieci.

Wyjazd na wakacje wiąże się często z pozostawieniem bez opieki swojego domu. Właśnie dlatego, aby spokojnie odpocząć, warto pamiętać o właściwym zabezpieczeniu swojej posesji.

Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości przygotowała materiały profilaktyczne w ramach kampanii informacyjnej „Stop włamaniom do domów”… Możemy w nich natrafić na cenne informacje:

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany