28 sierpień 2023

Od początku roku 17 przypadków zakażenia Legionellą; dwie osoby zmarły

zdjęcie: Od początku roku 17 przypadków zakażenia Legionellą; dwie osoby zmarły / fot. PAP
fot. PAP
Od początku roku w całej Wielkopolsce odnotowano 17 przypadków zakażenia Legionellą, a dwie osoby z tego powodu zmarły. Średnio w ciągu roku przez legionellozę w całym regionie umiera 5-7 osób - przekazał w poniedziałek rzecznik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
REKLAMA

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim poinformował w poniedziałek, że od kilku dni w placówce leczeni są małżonkowie, w wieku 53 i 54 lat, u których potwierdzono zakażenie Legionellą.

W związku z informacjami o zakażeniach w regionie, w poniedziałkowe popołudnie wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zwołał sztab kryzysowy. Rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (WUW) Jarosław Władczyk w rozmowie z dziennikarzami po obradach sztabu zaznaczył, że "zdecydowanie sytuacja jest pod pełną kontrolą".

"Od początku roku odnotowanych mamy 17 takich przypadków. Mamy dwa zgony: pierwszy miał miejsce w połowie tego roku - to w tej chwili jest jeszcze ustalane przez służby sanitarne - i mamy ten najnowszy przypadek z powiatu kolskiego, z 25 sierpnia" - wskazał.

Jak dodał, w drugim przypadku zmarł mężczyzna w wieku 37 lat, który w ostatnim czasie przebywał w Przykonie w powiecie tureckim, jednak wcześniej dużo podróżował w czasie wakacji. "Poczuł się źle, zgłosił się do szpitala w Koninie, skąd go przywieziono do szpitala w Warszawie i tam zmarł" - wskazał Władczyk.

"Średnio w Wielkopolsce, co roku, dochodzi do 5-7 zgonów, jeśli chodzi o legionellozę" - zaznaczył Władczyk podkreślając, że zarówno obecna liczba zgonów, jak i zakażeń, nie jest ponadprzeciętnie wysoka.

Rzecznik wskazał, że od początku sierpnia odnotowano w całym regionie sześć przypadków zakażenia. Ostatni, poniedziałkowy, dotyczy starszego mieszkańca Poznania. Pozostałe zakażenia odnotowano w powiatach ostrowskim, pleszewskim, złotowskim i kolskim.

"Biorąc pod uwagę, że przypadki zakażenia bakterią Legionelli zdiagnozowano u osób w bardzo różnym wieku, (...) i biorąc pod uwagę, że te przypadki odnotowano na terenie całego województwa, można powiedzieć, że sytuacja nie odbiega od normy. Co roku tak się zdarza" - zaznaczył.

Rzecznik podkreślił, że jednym z głównych źródeł zakażeń Legionellą są nieczyszczone klimatyzatory, ale także instalacje wodociągowe. Dodał, że w poniedziałek pracownicy WUW skontaktowali się z wszystkimi domami opieki społecznej w regionie. "Mamy informację zwrotną, że nigdzie bakterii Legionelli nie wykryto" - zapewnił.

Władczyk zaapelował również do właścicieli oraz administratorów obiektów leczniczych i rekreacyjnych, aby zwrócili szczególną uwagę na prawidłowe utrzymanie instalacji wodnych i kanalizacyjnych w swoich budynkach. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jarocin
22.6°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 18:52
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2023-10-05 18:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 16:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-11 17:30
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-13 19:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany