reklama
28 grudzień 2024

Kartę Dużej Rodziny ma już ponad 1,8 mln rodzin

zdjęcie: Kartę Dużej Rodziny ma już ponad 1,8 mln rodzin / fot. PAP
fot. PAP
1 stycznia 2025 r. minie 10 lat od wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Obecnie kartę ma 1 863 112 rodzin, a w 2024 r. przybyło ich prawie 100 tys. - wynika z danych przekazanych PAP przez resort rodziny.
REKLAMA

1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o Karcie Dużej Rodziny (KDR), która uprawnia do zniżek i ulg w instytucjach publicznych i w firmach prywatnych. Z kart mogą korzystać rodziny, w których jest co najmniej trójka dzieci poniżej 18. roku życia. Od 2019 r. do ich posiadania uprawnieni zostali również rodzice, których dzieci straciły już prawo do kart. KDR gwarantuje możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów, m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczba rodzin posiadających KDR zwiększyła się w 2024 r. o 96 409. KDR honoruje obecnie 14 982 partnerów.

Jak informuje resort, liczba aktywnych kart rodziców, którzy kiedykolwiek posiadali na utrzymaniu co najmniej troje dzieci wynosi 1 672 751. Są to wyłącznie rodzice, którzy nabyli uprawnienia po nowelizacji ustawy o KDR w 2019 r., w której wprowadzono możliwość zachowania karty po tym, jak dzieci osiągną pełnoletniość.

Od początku funkcjonowania KDR wydano łącznie 6 210 754 kart - wśród nich te dla osób, które utraciły prawo do KDR oraz duplikaty zgubionych lub zniszczonych kart.

Przewodnicząca Rady Krajowej Związku Dużych Rodzin, mama siódemki dzieci, Joanna Krupska podkreśliła w rozmowie z PAP, że Karta Dużej Rodziny jest dużym przywilejem dla rodzin wielodzietnych. "Kiedyś dzieci wstydziły się tego, że są z rodzin wielodzietnych" - powiedziała. Zaznaczyła, że wprowadzenie KDR zmieniło ich sytuację.

Zaznaczyła, że Karta od początku była inicjatywą traktowaną ponad podziałami. "Została wprowadzona przez ówczesnego ministra rodziny Władysława Kosiniaka-Kamysza i przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Później, kiedy ministrem rodziny była Elżbieta Rafalska, Związek Dużych Rodzin został partnerem ministerstwa i zaczął współpracę na poziomie ministerialnym. Obecnie nadal współpracujemy z ministerstwem" - powiedziała.

"Pierwsza KDR powstała ponad 100 lat temu we Francji" - przypomniała. W Polsce początkowo funkcjonowały one na poziomie lokalnym. Najpierw we Wrocławiu (2005 r.), później w Grodzisku Mazowieckim (2008 r.) i innych miastach. Krupska zaznaczyła, że lokalna karta w Grodzisku Maz. była tą pierwszą "bardziej korzystną" dla rodzin. "Szybko okazało się, że to niewiele kosztuje gminę" - powiedziała. W dalszej kolejności w innych miejscach w Polsce lokalne władze decydowały się na wprowadzanie podobnych programów. "Ten lokalny ruch był niezwykle energetyzujący. Właściwie wszędzie w Polsce uchwały dotyczące ich wprowadzania zapadały jednogłośnie" - wspomniała Krupska.

Zaznaczyła, że pomimo wprowadzenia ogólnopolskiej karty, te lokalne nadal obowiązują w wielu gminach. Niektóre scaliły je ze sobą, dzięki czemu jedna karta umożliwia korzystanie ze zniżek na poziomie krajowym i lokalnym. Inne zdecydowały o pozostawieniu odrębnej karty lokalnej, z której można korzystać równolegle z ogólnopolską.

Koordynatorka Działalności Społecznej, negocjatorka KDR Bożena Pietras w Związku Dużych Rodzin zajmuje się m.in. negocjowaniem z podmiotami warunków dołączenia do programu KDR. Przypomniała, że przez pierwsze dwa lata od wprowadzenia ustawy było to zadanie ministerstwa. Potem obsługą karty zajął się Związek Dużych Rodzin, który wygrał konkurs. Jak powiedziała - jest kilkunastu negocjatorów, którzy rozmawiają nie tylko z firmami i przedsiębiorcami, ale także z teatrami, kinami, czy basenami.

Zaznaczyła, że negocjatorom zależy na tym, aby przedsiębiorcy przystępując do programu, nie narażali się na straty. "Jeżeli ktoś oferuje bardzo dużą zniżkę, to ja doradzam, aby zastanowili się, czy to nie będzie za duże obciążenie. Zależy nam na tym, aby podmioty przystępowały do programu na stałe" - podkreśliła.

Według Pietras wyzwaniem jest dalsze pozyskiwanie partnerów - w dalszym ciągu możliwości są duże. "To jest korzyść dla rodzin, które otrzymują zniżki, ale też dla przedsiębiorców, których biznesy są reklamowane" - zaznaczyła.

Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" to stowarzyszenie, które od 2007 r. zmierza do sprawiedliwego traktowania rodzin wielodzietnych przez polski system prawny. W tym celu przeprowadza badania, przygotowuje raporty i analizy dotyczące potrzeb dużych rodzin w sferze ekonomicznej i społecznej. Współpracuje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, samorządami i gminami. W 2007 r. rozpoczął cykl konferencji promujących ideę samorządowych Kart Dużej Rodziny, co zaowocowało wprowadzeniem ogólnopolskiej karty.(PAP)

Krzysztof Blusiewicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jarocin
-1.7°C
wschód słońca: 07:55
zachód słońca: 15:55
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany