18 grudzień 2020

Poznań: szpital tymczasowy na MTP do stycznia szpitalem pasywnym

fot. By Jerzy - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3151384
Stworzony na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich szpital tymczasowy do stycznia przyszłego roku będzie, zgodnie z rekomendacjami resortu zdrowia, szpitalem pasywnym – podał w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
REKLAMA

Decyzja o otwarciu szpitala tymczasowego zostanie podjęta po analizie sytuacji epidemicznej. "Infrastruktura szpitala, sprzęt medyczny, kadra oraz koszty funkcjonowania placówki zostały zabezpieczone" – podał WUW.

Wybudowany w Poznaniu szpital przygotowany jest na przyjęcie blisko 600 pacjentów, z czego 48 stanowisk wyposażonych jest w respiratory dla osób z najostrzejszym przebiegiem COVID-19.

Jak podano, decyzja o pozostawieniu szpitala w stanie gotowości podyktowana jest stabilizacją sytuacji epidemicznej w skali województwa.

Wielkopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jadwiga Kuczma-Napierała poinformowała, że obecnie w regionie obserwuje się stabilną sytuację epidemiczną. "W okresie między 9 a 15 grudnia dzienna liczba przypadków oscylowała na poziomie 1000, co oznaczało, że zapadalność wynosi 30,6 na 100 tys. mieszkańców. Nie odnotowaliśmy także powstawiania nowych dużych ognisk epidemicznych" – powiedziała.

Służby wojewody wielkopolskiego odebrały od Międzynarodowych Targów Poznańskich infrastrukturę szpitala tymczasowego w końcu listopada. Uzupełniony został sprzęt do diagnostyki pacjentów.

"Obecnie szpital dysponuje m.in. jednym z najnowocześniejszych tomografów komputerowych. Zakończył się także proces szkoleń dla personelu medycznego. Ten wysiłek przygotowań organizacyjnych kadry medycznej przyjął na siebie Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu" – poinformowała wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Jak zaznaczyła, należy się liczyć z możliwością zmiany sytuacji epidemicznej w skali województwa, co może wpłynąć na podjęcie ewentualnej decyzji o uruchomieniu szpitala na MTP.

Urząd wojewódzki podkreślił, że w ramach przygotowań do uruchomienia szpitala na targach zabezpieczono także jego finansowanie. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w momencie uruchomienia szpitala przekazywał będzie pieniądze zarówno za leczenie pacjentów, jak i za pozostawanie placówki w stanie gotowości.

Początkowo będzie to kwota odpowiadająca dwóm modułom, czyli 66 łóżkom, w tym 10 respiratorowym. Kwota przewidziana za samą gotowość tych łóżek oraz punku przyjęć to ponad 3,1 miliona złotych miesięcznie.

"W zależności od liczby pacjentów finansowanie będzie zwiększać się wraz z uruchamianiem kolejnych modułów. Jednakowe zasady finansowania dotyczą wszystkich szpitali tymczasowych w kraju" – powiedziała szefowa wielkopolskiego NFZ Agnieszka Pachciarz.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 1148 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 33 chorych. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany