W PiS jest mnóstwo chętnych do zasiadania w komisjach śledczych; będę aspirował do zasiadania w komisji ds. wyborów kopertowych
We wtorek odbyły się debaty nad projektami uchwał ws. powołania komisji śledczych ds. Pegasusa, ds. wyborów kopertowych i do spraw tzw. afery wizowej. Projekty trafiły do dalszych prac w Komisji Ustawodawczej. Jak powiedział PAP przewodniczący Komisji Marek Ast, zajmie się ona nimi w przyszłym tygodniu.
W rozmowie z PAP Przemysław Czarnek przyznał, że w PiS jest "mnóstwo chętnych" do zasiadania w komisjach śledczych. "Jak się popatrzy na listę posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy są prawnikami, naukowcami, to jest ich pięć razy więcej niż miejsc w komisji" - powiedział i potwierdził, że właśnie prawnicy będą kandydatami na członków komisji.
Czarnek przyznał też, że aspiruje do zasiadania w komisji ds. wyborów kopertowych. "Jeśli mnie wybiorą" - zaznaczył.
W ocenie polityka PiS powołanie trzech komisji śledczych to "zasłona dymna dla niekompetencji, indolencji, braku możliwości realizacji obietnic wyborczych Platformy Obywatelskich".
Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak domagał się podczas konferencji prasowej, aby jego formacja miała proporcjonalną reprezentację w komisjach śledczych. Jak dodał, przy 11 członkach komisji powinno być to 5 osób.
Sejm debatował we wtorek nad projektem uchwały ws. powołania komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego.
Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie w wyborach prezydenckich odbyło się tradycyjnie.
Sejm rozpatrywał we wtorek także projekt uchwały ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Ponadto posłowie debatowali nad trzecim projektem ws. powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.(PAP)
autor: Grzegorz Bruszewski
gb/ sdd/