5 wrzesień 2023

Pomachaj kierowcy

fot. KPP Jarocin
Podobnie jak w ubiegłym roku tak i w tym rok szkolny rozpoczęliśmy akcją "Pomachaj kierowcy". Codziennie, aż do piątku 8 września, o jednakowej godzinie policjanci będą wraz z dziećmi zwracać na siebie uwagę kierowców poprzez gest machania ręką w czasie przechodzenia przez drogę.
REKLAMA

Pośpiech, roztargnienie, brak wyobraźni oraz wzajemnego zrozumienia doprowadza do wielu nieszczęść i tragedii na drogach, również w rejonie przejść dla pieszych. Zdarza się,
że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd.

Tegoroczną akcję zainaugurowaliśmy na przejściu dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Górze. Przejście prowadzące bezpośrednio do szkoły usytuowane jest na drodze krajowej nr 12, gdzie natężenie ruchu pojazdów, szczególnie w godzinach porannych i popołudniowych jest bardzo duże.

Policjantki wytłumaczyły dzieciom zasady bezpiecznego przejścia przez jezdnię i przypomniały, że mimo iż pieszy ma na przejściu pierwszeństwo, to widząc nadjeżdżający samochód powinniśmy upewnić się, że kierowca nas widzi i bezpiecznie zatrzyma pojazd. W takich przypadkach bardzo ważne jest nawiązanie kontaktu wzrokowego i wyraźne pokazanie kierowcy, że chcemy przejść na drugą stronę. W przypadku najmłodszych podniesienie ręki do góry zwiększy ich widoczność wśród kierujących pojazdami, a pomachanie uniesioną ręką to także sympatyczny gest w stronę kieujących pojazdami. dlatego zachęcamy kierowców, by widząc dzieci machające do nich, odwdzięczyli się tym samym. bedzie nie tylko bezpiecznie, ale także sympatycznie i kulturalnie, a kultura wśród uczestnikó ruchu drogowego jest niezwykle ważnym elementem bezpiecznego poruszania się po drogach. Współpraca oraz wzajemna tolerancja pomiędzy kierowcą a pieszym może naprawdę zadziałać.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Jarocin
22.6°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 18:52
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2023-10-05 18:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 16:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-11 17:30
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-13 19:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany