5 styczeń 2021

BEZPIECZEŃSTWO W ZIMOWE DNI

fot. KPP Jarocin
Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Policja przypomina że niedopełnienie obowiązku usuwania sopli i śniegu przez właścicieli budynków jest wykroczeniem. Wykroczeniem jest też ciągnięcie sanek za samochodem. Grozi za to do 500 zł mandatu i punkty karne.
REKLAMA

Meteorolodzy zapowiadają, że w najbliższym czasie jesienny wciąż krajobraz powinien zamienić się w iście zimowy. Mrozu i śniegu, zgodnie z zapowiedziami, nie powinno zabraknąć. Biały puch cieszy najmłodszych, rzucanie śnieżkami, zamarznięte stawy i kuligi to atrakcje zimowej laby. Często jednak kończą się one tragicznie. Każdego roku policja odnotowuje przypadki utonięć, gdzie przyczyną było załamanie się lodu. Tak lubiane przez dzieci kuligi także mogą doprowadzić do tragedii. Często ich przyczyną jest brawura i lekkomyślność ze strony dorosłych. Dlatego jarocińscy policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem najmłodszych i prowadzić w tym okresie wzmożone kontrole dzikich lodowisk. Szczególną uwagę zwracać będą na kierowców i ich pojazdy. Policjanci przeprowadzać będą kontrole stanu trzeźwości kierujących, stanu technicznego pojazdów oraz sposobu przewożenia dzieci.

Ponieważ nie brakuje miłośników organizowania zimowych kuligów, przypominamy, że są one dozwolone tylko w określonych warunkach. Kierowcy, którzy będą ciągnąć sanki za ciągnikiem, samochodem czy też przyczepione do quada, muszą liczyć się z wysokimi mandatami i, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem, 5 punktami karnymi. W myśl kodeksu wykroczeń, ciągnięcie sanek za pojazdem mechanicznym jest niedozwolone. Przepis ten dotyczy dróg publicznych i stref ruchu. Wystarczy tylko jedna zbita bryła lodu i w momencie gdy sanki na nią najadą z dużą prędkością, siedzący na nich pasażer nie jest w stanie nad nimi zapanować. W najlepszym przypadku sanki się wywracają, w innym - znacznie tragiczniejszym, zjeżdżają na przeciwległy pas drogi. Jeśli jedzie nim inny samochód, dochodzi do wypadku.

Równie przyjemne i atrakcyjne są kuligi z udziałem koni, odbywające się po terenach leśnych. Piękne i z całą pewnością bezpieczniejsze. Podczas zabaw na świeżym powietrzu należy pamiętać także o odpowiednim ubiorze, który nie pozwoli dzieciom przemarznąć.

Że zimowa aura jest często niebezpieczna pamiętać powinni także właściciele budynków. Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Policja przypomina że niedopełnienie obowiązku usuwania sopli i śniegu przez właścicieli budynków jest wykroczeniem.

Śnieżne czapy i błyszczące w słońcu sople lodu zwisające z dachów budynku to piękny zimowy krajobraz. Piękny ale niosący ze sobą też poważne niebezpieczeństwo. Biały puch zalegający na dachach budynków stanowi zagrożenie zarówno dla mieszkańców jak i przechodzących obok tych budynków osób. gdy śniegu jest zbyt dużo, jego ciężar może doprowadzić do osłabienia konstrukcji dachu a w najgorszym przypadku nawet do jego zawalenia. Równie niebezpieczne co śnieg są dużych rozmiarów lodowe sople. Spadając z dużych wysokości mogą wyrządzić ogromną krzywdę przechodniom a nawet doprowadzić do śmierci.

Właściciele i zarządcy budynków powinni pamiętać również o chodnikach znajdujących się przy ich posesjach. Każdego roku, w wyniku poślizgnięcia się na oblodzonej lub nieoczyszczonej ze śniegu powierzchni, wiele osób odnosi obrażenia w postaci złamań kości i zwichnięć.

W związku z zapowiadanym nadejściem zimowej aury objawiającej się obfitymi opadami śniegu, jarocińska policja przypomina o ciążącym na właścicielach, administratorach i najemcach budynków, obowiązku usuwania zalegającego śniegu na dachach i chodnikach oraz usuwaniu sopli lodowych. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych.

Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.

Osoby, które nie przestrzegają powyższych przepisów podlegają karze:
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości – 100 zł mandatu bądź grzywną nawet do 1500 zł,
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania zwisających sopli i nawisów śnieżnych z dachu – do 500 zł.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany