2 sierpień 2020

Odsłonięcie poznańskiego pomnika Bohdana Smolenia w grudniu

fot. PAP
W grudniu, w okolicy czwartej rocznicy śmierci Bohdana Smolenia w Poznaniu stanie jego pomnik. Pierwotnie monument miał zostać odsłonięty w czerwcu, ale plany pokrzyżował koronawirus.
REKLAMA

Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku, przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. Pomnik stworzony według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową. W sieci trwa jeszcze zbiórka pieniędzy na jego sfinansowanie.

"Koronawirus pokrzyżował nasze plany; dopiero teraz zaczynają się konsultacje społeczne, które miały się odbyć wczesną wiosną, po nich zapadną ostateczne decyzje i otrzymamy pozwolenie na budowę. Pomnik w zasadzie już jest gotowy, powoli kończy się też zbiórka pieniędzy. Cały czas jednak prosimy o wpłaty" – powiedział PAP pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel Bohdana Smolenia Krzysztof Deszczyński.

Środki na monument upamiętniający legendę polskiego kabaretu do czasu rozpoczęcia epidemii koronawirusa były zbierane m.in. na festiwalach kabaretowych, występach kabaretów i kabareciarzy w całej Polsce. Do budowy pomnika dołożyli się m.in. policjanci i miłośnicy strzelectwa.

"Zbliżamy się do zaplanowanych 200 tys. zł. Zbiórki w trakcie imprez kabaretowych najmocniej zasiliły nasz budżet. I znów: gdyby nie koronawirus, gdyby nie zawieszenie życia artystycznego – także kabaretowego, w kraju, mielibyśmy w czerwcu bogate otwarcie. Ale stało się inaczej, stąd potrzeba zbiórki przez serwis zrzutka.pl" – wyjaśnił Deszczyński.

Pomnikowy Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne. Projekt pomnika został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia.

Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ ozk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany