22 wrzesień 2022

Puchar Świata FIFA zawitał do Polski

zdjęcie: Puchar Świata FIFA zawitał do Polski / fot. PAP
fot. PAP
Od czwartku jest w Warszawie Puchar Świata FIFA, najcenniejsze piłkarskie trofeum, o które w listopadzie i grudniu 32 drużyny rywalizować będą na mundialu w Katarze.
REKLAMA

Puchar Świata FIFA gości w Polsce po raz drugi; wcześniej odwiedził Warszawę w marcu 2014 roku jako element trasy promującej mundial w Brazylii.

Teraz Polska jest jednym z 51 krajów na trasie "FIFA World Cup Trophy Tour", która została zainaugurowana w maju w Dubaju. Trofeum, którego mogą dotykać tylko członkowie ekip triumfujących w mistrzostwach świata oraz głowy państw, podróżuje specjalnym samolotem. W Warszawie pojawiło się w czwartek i opuści ją po dwóch dniach.

W piątek będzie go można oglądać i zrobić sobie z nim zdjęcie na PGE Narodowym w trakcie Święta Piłki Nożnej, imprezy dla uczczenia m.in. 50-lecia zdobycia przez polską drużynę złotego medalu igrzysk w Monachium, 30-lecia wicemistrzostwa olimpijskiego z Barcelony i 10-lecia reprezentacyjnej areny piłkarskiej. Warunkiem dla wszystkich chętnych jest wymiana na bilet punktów zebranych w specjalnej aplikacji przygotowanej przez Coca-Colę, głównego partnera światowego touru trofeum i sponsora FIFA.

"Zawsze, gdy jestem blisko tego pucharu czuję wzruszenie i emocje. Wspomnienia pięknych chwil, kiedy mogłem się nim cieszyć w 1998 roku, pozostaną ze mną do końca życia" - przyznał Marcel Desailly, mistrz świata z reprezentacją Francji z 1998 roku, jeden z ambasadorów tegorocznego tournee Pucharu Świata FIFA.

"Ten puchar wiąże się też z nadzieją, a dla Polski to nadzieja, że wasi piłkarze w tym roku przywiozą go z Kataru, bo obecna reprezentacja ma spory potencjał. Lewandowski, Szczęsny to znane i uznane nazwiska w świecie. Ważne, żeby wyjść z grupy na mundialu, a później już wszystko będzie możliwe" - dodał były znakomity obrońca "Trójkolorowych" oraz m.in. Olympique Marsylia, AC Milan czy Chelsea Londyn.

Wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zwróciła uwagę, że to wyjątkowe trofeum stanowi obiekt pożądania piłkarzy z całego świata.

"Dla nas ma to tym większe znaczenie, że już niedługo będzie o nie walczyć polska reprezentacja" - przypomniała Kaznowska, która nawiązała do wielkich emocji z mistrzostw Europy 2012, które Polska zorganizowała wspólnie z Ukrainą.

"Wszyscy pamiętamy tę niesamowitą atmosferę na naszym stadionie i w Strefie Kibica przed Pałacem Kultury i Nauki, gdzie mecze oglądało po 100 tysięcy osób" - nadmieniła.

Sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski podkreślił, że Puchar Świata FIFA to marzenie wszystkich, ale głównie polskich piłkarzy. "Mam nadzieję, że już w grudniu ten puchar znowu zagości w Warszawie..." - powiedział, nawiązując do terminu finału MŚ w Katarze.

Puchar Świata FIFA mierzy 36 cm, wykonany jest z 18-karatowego złota i waży nieco ponad sześć kilogramów. Zaprojektował go włoski rzeźbiarz Silvio Gazazingi po tym, jak w 1970 roku poprzednie trofeum - "Puchar Julesa Rimeta" - na własność, po trzecim triumfie w MŚ, zdobyła Brazylia.

Obecna statuetka przedstawia dwie osoby wznoszące do góry ręce w geście triumfu. Podstawę stanowią dwa pierścienie wykonane z malachitu. Między nimi, na złotej obręczy, znajduje się miejsce przeznaczone na wpisywanie nazw krajów - zwycięzców mundialu. Ostatnia tabliczka zostanie zapełniona w 2038 roku.(PAP)

pp/ cegl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jarocin
25.4°C
wschód słońca: 06:34
zachód słońca: 18:52
Koronawirus
wielkopolskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2023-10-05 18:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-07 16:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-11 17:30
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-13 19:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany