27 grudzień 2019

Kurs funta: po euforii czeka nas twarda rzeczywistość

Funt już nie drożeje. Minęła euforia inwestorów dotycząca brexitu.
REKLAMA

Funt reagował bardzo pozytywnie na przedwyborcze sondaże dające zwycięstwo konserwatystom jak i na potwierdzające je wyniki wyborów. Kurs był bliski poziomu 5,20 zł. Pod koniec grudnia już nieznacznie przekraczał poziom 5,00 zł.

- Jest jednak wiele powodów, żeby twierdzić, że dalsze umocnienie funta będzie trudne, bo po etapie euforii czeka nas twarda rzeczywistość – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Wychodząc z UE Brytyjczycy będą musieli ułożyć sobie relacje handlowe z innymi krajami, a negocjacje z USA prawdopodobnie nie będą łatwe, choć D.Trump wspierał starania brytyjskiego premiera o doprowadzenie do brexitu.

Wielka Brytania od kilku lat ma duży deficyt na rachunku obrotów bieżących, związany z inwestycjami zagranicznymi. Więcej pieniędzy do niej wpływało niż z niej wypływało.

- Brytyjczycy mogą mieć kłopoty z utrzymaniem deficytu pod kontrolą, jeśli funt byłby zbyt mocny, dlatego mogą potrzebować słabszej waluty – komentuje ekspert XTB.

źródło: MarketNews24.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-03-26 19:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany