reklama
kategoria: Gospodarka
10 grudzień 2024

Kopalnia Rydułtowy ma być jednościanowa; część załogi ma trafić do innych ruchów kopalni ROW

zdjęcie: Kopalnia Rydułtowy ma być jednościanowa; część załogi ma trafić do innych ruchów kopalni ROW / v52448503
v52448503
Ruch Rydułtowy kopalni zespolonej ROW powinien działać dalej w modelu jednościanowym, a część 2,5-tysięcznej załogi ma trafić do innych części kopalni ROW - wynika z informacji Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład.
REKLAMA

We wtorek po południu biuro prasowe PGG rozesłało relację z poniedziałkowego spotkania władz spółki i kopalni ze stroną społeczną nt. przyszłości kopalni Rydułtowy. W lipcu br. dwie doby po wstrząsie w tym zakładzie uratowano zasypanego 32-letniego sztygara.

W kolejnych miesiącach trwały analizy lipcowego zdarzenia, m.in. powstała ekspertyza zlecona przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w której zespół pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zorychta określił możliwe kierunki dalszej eksploatacji węgla w kopalni.

Na poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami załogi szefowie PGG przedstawili koncepcję dalszego funkcjonowania ruchu. Jak mówił p.o. prezes, wiceprezes ds. finansowych PGG Bartosz Kępa, wymagała ona wzięcia pod uwagę dużej liczby złożonych zagadnień technicznych.

"Cała trudność polegała na tym, by jak najoptymalniej zaprojektować przyszłość kopalni, przy wykorzystaniu danych możliwości technicznych, zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pracownikom i oczywiście zgodnie z umową społeczną" - zaakcentował Kępa.

Wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza uściślił, że zgodnie z ekspertyzą opracowano dla Rydułtów jednościanowy model funkcjonowania kopalni (z możliwością krótkookresowego zazębiania się wydobycia z dwóch w ścian, prowadzonego szeregowo w dwóch różnych partiach złoża E2 i E1).

Od 1 stycznia 2025 r. wdrożony ma zostać nowy schemat organizacyjny kopalni ROW, dostosowany do nowego modelu eksploatacji. Od 2026 r. średnioroczne wydobycie ma wynosić 600-800 tys. ton węgla (przy docelowej odstawie urobku do ruchu Marcel). Sporo czasu ma zająć osiągnięcie zamierzonej struktury eksploatacji.

"Jeśli w skorygowanej strukturze uda nam się fedrować w partiach E1 i E2, to wydobędziemy wprawdzie trochę mniej węgla, ale będziemy w stanie prowadzić eksploatację do momentu wygaszenia kopalni, przewidzianego w harmonogramie według umowy społecznej" – powiedział wiceprezes ds. produkcji.

Umowa społeczna dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. przewiduje, że ruch Rydułtowy ma działać do 2043 r., Marcel do 2046 r., a Jankowice i Chwałowice w kopalni ROW - do 2049 r.

"Trzeba zdawać sobie sprawę, że duża część załogi Rydułtów docelowo będzie alokowana na inne ruchy wydobywcze, jednak wyłącznie w ramach kopalni ROW. Chcemy przełożyć ciężar wydobycia na inne ruchy, bo 2,5 tys. osób to za dużo do planowanego modelu w Rydułtowach" – zastrzegł Skuza.

Dodał, że jednocześnie kopalnia ROW (podobnie jak inne zakłady PGG) zamierza odchodzić od usług firm zewnętrznych. "Zmierzamy generalnie do tego, aby wszystko, co jest w kompetencjach naszych pracowników było wykonywane załogą własną" - podkreślił wiceprezes ds. produkcji.

Korekty modelu eksploatacji w ruchu Rydułtowy wpłyną na wielkość dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych (wynikającej z umowy społecznej). Uwzględniono je już w przyszłorocznym budżecie, Planie Techniczno-Ekonomicznym (PTE) i w POK-ach (Plany Operacyjne Kopalń).

Polska Grupa Górnicza liczy, że w I kw. 2025 r. przedstawione dokumenty, w tym skorygowane projekty eksploatacji dla ruchu Rydułtowy, zostaną zaakceptowane przez Ministerstwo Przemysłu i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Wiceprezes Skuza zaakcentował, że sytuacja ruchu Rydułtowy nie przypomina tej z kopalni Bobrek - należącej do Węglokoksu Kraj, gdzie po tąpnięciach eksperci wykazali brak możliwości dalszej bezpiecznej eksploatacji, wskutek czego produkcja tam potrwa tylko do końca 2025 r.

"Wszędzie, gdzie mogliśmy, staraliśmy się to wykazać - mamy alternatywne udostępnienie złoża. Odbyłem wiele spotkań z ekspertami ze świata nauki i ekspertami z WUG, poszukując dalszego modelu funkcjonowania ruchu Rydułtowy, który ze względu na poziom bezpieczeństwa byłby akceptowalny" - wskazał.

"Jestem pełen wiary, że poza pewnymi szczegółami, które musimy jeszcze dograć, zaproponowany przez nas model ma dużą szansę na uzyskanie akceptacji przez komisję ds. zagrożeń naturalnych przy prezesie WUG" - wyraził nadzieję wiceprezes PGG.

13 lipca br. uratowano 32-letniego sztygara oddziału elektrycznego uwięzionego przez ponad dwie doby po tąpnięciu w ruchu Rydułtowy kopalni ROW. Wstrząs nastąpił 11 lipca br. rano, 1150 metrów pod ziemią. W rejonie było 78 górników; 76 wycofano, kilkunastu z nich trafiło do szpitali.

Tego samego dnia wieczorem przekazano informację o śmierci jednego górnika. Drugi został odnaleziony przez ratowników żywy, z niegroźnymi obrażeniami, po ponad dwóch dobach od zdarzenia. 14 lipca w Rydułtowach nastąpił wstrząs wtórny. (PAP)

mtb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jarocin
6°C
wschód słońca: 07:53
zachód słońca: 15:58
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 19:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-01 20:00
miejsce
Spichlerz Polskiego Rocka,...
wstęp biletowany