4 sierpień 2020

Inauguracja prac zespołu ds. programu dla górnictwa - za tydzień w Warszawie

fot. PAP
Zespół z udziałem przedstawicieli rządu i związkowców, którego zadaniem będzie wypracowanie programu dla górnictwa węgla kamiennego, zainauguruje merytoryczne prace za tydzień w Warszawie. Pracom zespołu ma przewodniczyć wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
REKLAMA

O powołaniu wspólnego zespołu, który do końca września ma przygotować plan dla górnictwa - przede wszystkim dla Polskiej Grupy Górniczej - zdecydowano w końcu lipca podczas katowickich rozmów z udziałem wicepremiera. We wtorek strony spotkały się w Katowicach ponownie, by uzgodnić organizacyjne szczegóły prac. Resort aktywów reprezentował wiceminister Maciej Małecki.

"Ustaliliśmy, że początek prac głównego zespołu, zajmującego się sektorem górnictwa węgla kamiennego oraz zmianami w tym sektorze i jego otoczeniu, odbędzie się w przyszły wtorek (11 sierpnia - PAP)o godzinie 11 w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Temu zespołowi będzie przewodniczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin" - poinformował po rozmowach wiceszef MAP.

Dodał, że w pracach zespołu będą brali udział m.in. przedstawiciele central związkowych, zaś "dopraszani" będą naukowcy - eksperci uznani w branży górniczej. "Będziemy też dopraszali przedstawicieli ministerstw, których działalność i przygotowywane regulacje mają wpływ na sektor górniczy. Myślę tu szczególnie o ministrze klimatu, o pełnomocniku rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, o Krajowej Administracji Skarbowej czy Ministerstwie Rozwoju" - dodał Małecki, wskazując, że spotkanie 11 sierpnia w Warszawie będzie jednocześnie początkiem merytorycznych prac nad programem dla górnictwa.

Jak mówił wiceminister, głównym celem prac jest "zapewnienie bezpiecznej przyszłości i dobra górników, sektora górniczego, Śląska oraz konkurencyjność polskiej gospodarki". Ocenił, że pod przewodnictwem wicepremiera Sasina prace zespołu będą gwarancją rzetelności i dobrego podejścia do spraw górnictwa.

"Dzisiaj skupiamy się na tym, żeby przygotować dobre rozwiązania do przeprowadzenia jak najłatwiej polskiego górnictwa (...) przez te zmiany klimatyczne i prawne, które będą działy się w Unii Europejskiej w najbliższych latach. Chcemy być do tego dobrze przygotowani, ale jednocześnie też bronić polskiej racji stanu i polskiej gospodarki, tak żeby była konkurencyjna. Zależy nam na zapewnieniu miejsc pracy na Śląsku, zależy nam na zapewnieniu miejsc wokół górnictwa - to jest mocny filar polityki rządu Zjednoczonej Prawicy" - podkreślił wiceminister.

Podczas wtorkowego spotkania ze związkowcami w Katowicach, przedstawiciele MAP i PGG zaproponowali również powołanie mniejszych zespołów problemowych, które miałyby omawiać konkretne zagadnienia i rozwiązania. Związkowcy ocenili jednak, że prace tych zespołów powinny być pochodną uzgodnień i kierunków, wypracowanych najpierw na forum głównego zespołu, któremu ma przewodniczyć wicepremier Sasin.

"Zaproponowano nam pewne zespoły w ramach PGG, jednak my uważamy, że najpierw powinien spotkać się zespół główny, by ustalić pewne kierunki i dać sygnał na dół" - tłumaczył związkowe stanowisko szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek. Jego zdaniem, zespoły problemowe będą mogły skutecznie pracować wtedy, gdy kluczowe kwestie - dotyczące m.in. perspektyw funkcjonowania górnictwa oraz zapotrzebowania na węgiel - zostaną ustalone w Warszawie.

Lider górniczej "S" zaznaczył, że nie jest zwolennikiem odchodzenia od węgla, który - jego zdaniem - powinien być traktowany jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli jednak - jak mówił - odchodzenie od węgla w energetyce w perspektywie 2060 roku ma następować, powinno to być realizowane "w sposób cywilizowany", z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc pracy na Śląsku.

Wiceminister Małecki ocenił, że w obecnej sytuacji górnictwa "ważny jest czas", jednak - jak zaznaczył - "ważne są też dobre rozwiązania, oparte o rzetelne podstawy ekonomiczne i realia, w których jesteśmy". Wiceszef MAP podziękował związkowcom za dobry klimat wtorkowych rozmów ich troskę o przyszłość górnictwa; podkreślał rolę dialogu społecznego w pracach nad programem.

Prezes PGG Tomasz Rogala wskazał, że plan dla tej największej górniczej spółki będzie częścią programu dla całego sektora górniczo-energetycznego. Zarząd PGG zaproponował związkowcom dyskusję nad kształtem planu w czterech obszarach problemowych: produktowym (dotyczącym możliwości sprzedaży węgla), produkcyjnym (dotyczącym środków, potrzebnych na inwestycje w nowe pokłady węgla), pracowniczym (dotyczącym zmian w organizacji pracy) oraz rynkowo-finansowym (dotyczącym m.in. spłaty zadłużenia i pozyskiwania środków na działalność).

Rogala wyjaśnił, że podczas wtorkowego spotkania strona społeczna nie zakwestionowała przedstawionej koncepcji rozmów, związkowcy wskazywali jednak, że wiodące powinny być ustalenia głównego zespołu, który będzie obradował w Warszawie. "W toku dyskusji doszliśmy do przekonania, że elementem startowym jest główne spotkanie 11 sierpnia, a w kolejnych dniach i kolejnych krokach nastąpi uruchomienie - na poziomie PGG - tych zespołów, które będą pracowały nad czterema podstawowymi filarami przedsiębiorstwa" - powiedział prezes PGG.

"Zadeklarowaliśmy pełną transparentność, pełny dostęp do informacji, tak aby nikt nie miał niedosytu w kontekście planu, który trzeba będzie dla PGG przygotować. Wydaje nam się to racjonalne i rozsądne - w przyszłym tygodniu rozpoczynamy prace nad całością" - mówił Rogala. Wiceminister Małecki zadeklarował, że do prac w zespole będą też zaproszeni przedstawiciele innej górniczej spółki - Tauron Wydobycie; chodzi zarówno o zarząd, jak i stronę społeczną.

Decyzję o powołaniu zespołu, który do końca września ma wypracować plan naprawczy dla PGG i całego górnictwa, podjęto przed tygodniem w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem Sasinem. Miał być wówczas przedstawiony plan naprawczy dla PGG, przygotowany przez zarząd tej największej węglowej spółki. Zakładał on m.in. likwidację kopalń Wujek i Ruda, osłony dla odchodzących z pracy górników, zawieszenie na trzy lata tzw. czternastej pensji oraz powiązanie 30 proc. wynagrodzenia górników z efektywnością pracy. Ostatecznie program nie został zaprezentowany ze względu na sprzeciw strony społecznej - zdecydowany, że wspólnie będzie wypracowany nowy plan. (PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ skr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
wielkopolskie
88839
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jarocinie

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Jarociński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany